Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Lesiackie sobótkowe warsztaty rękodzieła, pieśni i kulinariów na YouTube

13.10.2021

„Lesiackie sobótkowe warsztaty rękodzieła, pieśni i kulinariów”

Domatkowianki z KGW Wolanie beneficjentkami „Mecenatu kulturalnego”

Członkinie KGW Wolanie z Domatkowa postanowiły na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków domowych, prac gospodarskich oraz poświęcić swój czas na próbę pozyskania środków zewnętrznych w celu zrealizowania zadania, którego efektem byłaby możliwość pochwalenia się na szerszym forum unikalnymi umiejętnościami z zakresu lasowiackiej tradycji rękodzielniczej i artystycznej. Ambitne zamierzenie powiodło się. Panie złożyły ofertę i ich Koło Gospodyń Wiejskich stało się Beneficjentem projektu „Lesiackie sobótkowe warsztaty rękodzieła, pieśni i kulinariów” realizowanego w programie „Mecenat kulturalny” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Zadanie było realizowane w partnerstwie z Miejskim Domem Kultury w Kolbuszowej. W ramach zadania odbył się cykl warsztatów z dziedziny wybranych, zanikających już umiejętności dotyczących codziennych prac oraz tych związanych ze sztuką ludową, charakterystycznych dla mieszkańców grupy etnograficznej Lasowiaków, którzy zamieszkiwali obszary dawnej Puszczy Sandomierskiej.

Edukacyjny charakter warsztatów zakładał, że zostaną zarejestrowane, a następnie udostępnione na kanale YouTube Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej.

Warsztaty odbyły się w siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich Wolanie, czyli w znajdującej się w Domatkowie świetlicy kolbuszowskiego Miejskiego Domu Kultury.

Harmonogram zrealizowanych warsztatów:
18 sierpnia 2021 r., środa:

  • warsztaty z bibułkarstwa:  • warsztaty z haftu i koronkarstwa19 sierpnia 2021 r., czwartek:

  • warsztaty z malowanek  • warsztaty z pieśni codziennej, przy pracy i odświętnej


20 sierpnia 2021 r., piątek:

  • warsztaty kulinarnego dziedzictwa Lasowiaków


Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego