Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Muzyczne Sanie Świętego Mikołaja

05.12.2023

3 grudnia 2023r. w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej już po raz kolejny zostały zorganizowane Muzyczne Sanie Świętego Mikołaja. Wydarzenie to łączy w sobie pokaz twórczości dzieci i młodzieży biorących udział w zajęciach organizowanych przez MDK Kolbuszowa jak i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Niwiskach oraz pracy dydaktycznej ich nauczycieli. 

W imprezie wzięło udział około 200 dzieci, zarówno tych występujących na scenie jak i biorących udział w przygotowanych na tą okoliczność atrakcjach odbywających się na salach bocznych. Wszystkie części wydarzenia były przygotowaniem do najważniejszego punktu programu jakim była wizyta Świętego Mikołaja. Dzień ze Świętym Mikołajem rozpoczęliśmy już od g. 16:00 gdzie na scenie jako pierwsi zaprezentowali się wychowankowie P. Magdaleny Gumiela - Fryc, Katarzyny Meisner, Michała Jakubusa, Wojciecha Fryca, i Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Niwiskach Doroty Wilk. Szkoła Muzyczna to wieloletni partner tego wydarzenia. Uczniowie zaprezentowali grę na instrumentach muzycznych, czym pobudzili wyobraźnię i przywołali miłe wspomnienia wśród publiczności, za co zostali obdarzeni gromkimi brawami.

Kolejnym punktem programu były występy wychowanków zajęć wokalnych MDK Kolbuszowa, pod czujnym okiem instruktorki Katarzyny Liszcz-Starzec; śpiewaczki operowej, absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie, która jest utalentowaną sopranistką, współpracującą z wieloma instytucjami kulturalnymi, stowarzyszeniami muzycznymi, oraz orkiestrami. Podczas lekcji indywidualnych wychowankowie Pani Katarzyny poznają zasady prawidłowej emisji głosu, rozwijają wrażliwość muzyczną, kształcą swój własny słuch muzyczny oraz grę aktorską podczas występu. Pani Katarzyna przekazuje im również informację, na temat ich głosu, co pozwala nabrać pewności siebie oraz radzić sobie ze stresem na scenie. Naprzemiennie z solistami mieliśmy okazję podziwiać taniec dzieci z zajęć tanecznych prowadzonych w MDK Kolbuszowa pod czujnym okiem instruktor-choreograf Iwony Zaguła Mistrza Polski w mażoretkach klasycznych, oraz baton flag. Pani Iwona Prowadzi zajęcia zespołowe w trzech grupach wiekowych, które odbywają się dwa razy w tygodniu. Każda lekcja to nauka tańca, choreografii, w której uczestnik ma przydzieloną rolę. Podczas zajęć tancerki zapoznają się z podstawowymi ruchami i elementami tańca współczesnego, show dance oraz klasycznego. Podczas mikołajkowego występu dzieci miały na sobie specjalnie do przestawienia przygotowane stroje. Przygotowano również rekwizyty, które dopełniły całości świetnej scenerii. 

Na sali baletowej odbywały się animacje dla dzieci przygotowane przez Firmę „AniMisie Animacje Zabaw Dla Dzieci” gdzie można było wejść do wielkiej śnieżnej kuli i pobrykać z balonami, oraz poruszać się w rytm świątecznej muzyki. Było też wielkie malowanie buziek, w wesołe wzorki. Sala była wypełniona po brzegi dziećmi oraz rodzicami, którzy również wzięli udział w zabawie.

W Galerii pod Trąbami i Bębnem odbywało się wielkie lukrowanie pierników, przygotowane pod czujnym okiem Jolanty Augustyn, oraz innych pracowników MDK Kolbuszowa. Lukrowanie zostało poprzedzone wielkim pieczeniem pierniczków przygotowanych przez Elfy (Genowefa Wąsik, Danuta Olszowy, Aniołka (Elżbieta Drapała) i Panią Mikołajową (Jolanta Augustyn), która osobiście stworzyła przepis na pierniki składający się z dużej ilości prawdziwego masła, miodu i przypraw do piernika. Specjalnie na tą okoliczność upieczone zostało ok. 800 pierników, które w dniu Muzycznych Sań Świętego Mikołaja zostały polukrowane przez dzieci i ich rodziców. Ta zabawa cieszyła się ogromną popularnością, dziecięca fantazja jak zwykle okazała się być bez granic. Do pomocy przy lukrowaniu Pani Mikołajowa pozostawiła w galerii swoje Elfy (Karolinę Depa, Danutę Olszowy, Genowefę Wąsik, Teresę Michałek) oraz Aniołka (Elżbietę Drapała). Udekorowane pierniczki dzieci mogły zabrać ze sobą do domu, co chętnie czyniły. Oprócz pierniczków dzieci miały okazję zjeść kolorową watę cukrową przygotowaną przez pomocnicę Pani Mikołajowej, Elżbietę Kobylską. Na Sali odbywały się też wycinanki z papieru, które poprowadziła instruktorka zajęć plastycznych Dorota Snopkowska. Absolwentka Liceum Plastycznego w Rzeszowie oraz wydziału grafiki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zawodowo projektantka graficzna, artystka malarka. Aktywnie uczestnicząca w wydarzeniach artystycznych, plenerowych i wystawach. Jej pasją jest pisanie ikon. Była też okazja do spróbowania swoich sił w tworzeniu bałwanków i śnieżynek na szydełku, które chętnie z dziećmi wykonywała Dorota Czachor, instruktorka zajęć z rękodzieła, które odbywają się w MDK Kolbuszowa w każdą środę od 18:00-20:00. Pani Dorotka prywatnie jest ogromną miłośniczką zwierząt, jako wolontariuszka chętnie współpracuje z kolbuszowskim Przytuliskiem dla bezdomnych zwierząt. Pasjonatka tworzenia rękodzieła za pomocą włóczki. Twórca ręcznie robionych maskotek i pacynek jak też innych robótek na drutach i szydełku. Przy tej okazji serdecznie zapraszamy na zajęcia zarówno dzieci, młodzież i dorosłych. 

Całe wydarzenie poprowadził Tomasz Łępa, który po części był konferansjerem, a po części wystąpił w charakterze Mikołaja. Pan Tomasz to dziennikarz Radia Leliwa z Mielca, który potrafi jak nikt inny poprowadzić każdą imprezę i porwać publiczność do wspólnej zabawy oraz Jolanta Augustyn z MDK Kolbuszowa, która po raz pierwszy wcieliła się w rolę Pani Mikołajowej, również przygotowując (szyjąc) strój zarówno dla siebie jak i elfika oraz czapki mikołajkowe i elfikowe.

Tomasz Łępa nasz Święty Mikołaj jak zawsze fantastycznie ubrany w swój najlepszy, odświętny strój na spotkanie z dziećmi, zaprezentował się fantastycznie. Oczekiwanie na jego przybycie było czasem wspólnej zabawy i obdarowywaniem prezentami przygotowanymi przez MDK Kolbuszowa wszystkich artystów oraz uczestników zajęć plastycznych przybyłych w tym dniu na spotkanie z Mikołajem. Samo wejście Świętego Mikołaja na salę widowiskową wywołało na dzieciach ogromne wrażenie. Zgromadzeni przywitali Świętego gromkimi brawami, a dzieci koniecznie chciały go dotknąć i przytulić się choć na chwilę, w końcu taka okazja zdarza się jedynie raz w roku.   Mikołaj ogromne wrażenie wywołał wśród najmłodszych dzieci, które podczas odbierania prezentów darowały mu swoje wcześniej polukrowane pierniki, oraz ochoczo przytulały się i powierzały swoje dziecięce sekrety. Mikołaj chętnie rozmawiał z dziećmi oraz robił sobie pamiątkowe zdjęcia. Największe wrażenie na Pani Mikołajowej, która stała obok i pomagała Mikołajowi zrobił mały Ludwiczek, który swoją szczerością na pytanie od Świętego Mikołaja „czy zawsze jesteś grzeczny” sprawił, że ta chwila stała się jeszcze bardziej magiczna i rozczuliła wszystkich. Wszystkie dzieci uczestniczące w imprezie zarówno na scenie jak i przybyłe jako widownia były wspaniale ubrane, wesołe i licznie zgromadziły się przy podeście, na którym swój „tron” miał Święty Mikołaj. Podczas wydarzenia nie zabrakło oczywiście prezentów dla publiczności, którzy brali liczny udział w organizowanych konkursach. 

Idealnie dobrana i wykonana przez pracowników MDK Kolbuszowa (Marek Krakowski, Czesław Kolasa, Mateusz Starzec, Mirosław Wilk) sceneria dopełniła całości. Można było się czuć jak w bajce. O nagłośnienie, oświetlenie i scenę zadbali najlepsi akustycy w całej Elfowej rodzinie Andrzej Serafin, Mirosław Wilk i Krzysztof Kłoda. Nad całością przygotowań czuwał Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej Wiesław Sitko, który specjalnie na tą okoliczność wystąpił w idealnie dopasowanym do scenerii czerwonym sweterku.

 

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia roześmianych i szczęśliwych dzieci oraz ich rodziców, które wykonał Mateusz Starzec z MDK Kolbuszowa.

Galeria

05.12.2023, 14:58

Galeria zawiera 89 zdjęć.

Spora część fotografii to sala widowiskowa MDK w Kolbuszowej wypełniona młodą publicznością oraz rodzicami.

Na scenie trwają występy. Dzieci i młodzież tańczą, śpiewają oraz grają na instrumentach muzycznych.

Przed świątecznie udekorowaną sceną porozkładane są prezenty, które następnie są wręczane uczestnikom zabawy.

Prowadzący wydarzenie są w strojach aniołków, mikołajek, elfów. Na dużym krześle zasiada Św. Mikołaj. 

Kilka zdjęć przedstawia świąteczne, bogato zdobione pierniki.

Na bocznych salach trwają gry i zabawy. Dzieci pod nadzorem opiekunów malują, rysują i tworzą wycinanki.

Rozdawana jest wata cukrowa. Panuje radosna atmosfera.