Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

NOWOORLEAŃSKA MUZYKA W SZUWARACH, KOLBUSZOWSKIEGO NILU

23.08.2023

NOWOORLEAŃSKA MUZYKA W SZUWARACH, KOLBUSZOWSKIEGO NILU

W niedzielę 13 sierpnia 2023 roku od 17.00 znów w Kolbuszowej można było wysłuchać różnorodnej muzyki jazzowej na najwyższym poziomie.  Festiwal ,,JAZZ NAD NILEM” odbył się po raz szesnasty w miasteczku nad wolno swingującą rzeczką o szumnej nazwie. Muzycy z całej Polski zagrali wszystkie gatunki tej muzyki od tradycyjnej po eksperymentalne brzmienia. Wystąpili w kolejności, OLD JAZZ QUARTET, ANDRZEJ SERAFIN QUARTET, NEW BONE, ALAN WYKPISZ PROJECT, SKUBISZ LEMAŃCZYK cooperation feat. DOMINIK BUKOWSKI. Jazzmani z GDAŃSKA, WARSZAWY, POZNANIA, KRAKOWA czy RZESZOWA oraz innych większych lub mniejszych ośrodków, zagrali tą niezwykle inspirującą muzykę jaką jest jazz.

Kolbuszową bardzo udanym debiutem zaprezentował ANDRZEJ SERAFIN. Zagrał z zespołem swój bardzo elektroniczny, nowy projekt blues jazzowy. Tradycję tej muzyki przedstawił, Lech Szprot z kwartetem old jazzowym. Pełna kultura, wykonawców przypomniała organizatorowi, mentora inspiratora tego festiwalu trębacza HENRYKA MAJEWSKIEGO i jego pokolenie twórców polskiego i europejskiego jazzu.

We wszystkich edycjach trwającego od 2006 roku festiwalu biorą udział najwybitniejsi przedstawiciele tej muzyki oraz łączącego się z nią bluesa. Nad Nil chętnie przyjeżdżają muzycy z całego kraju a czasami i z zagranicy. W tym roku wymieszaliśmy doświadczenie z młodzieńczym porywającym entuzjazmem (projekt Alana Wykpisza), jazzowym środkiem (New Bone) czy poetycko, basową kompilacją rapera Bartłomieja Skubisza, basisty Piotra Lemańczyka i doskonałymi wibracjami Dominika Bukowskiego. Na koniec pięciogodzinnego, koncertu miał odbyć się Krokodyl Jam Session, na które zapraszamy miejscowych jazzmanów z instrumentami, które czasem jest a czasem znika jak fatamorgana. Pełna entuzjazmu prowadząca redaktor Elżbieta Lewicka nawet go zapowiedziała. Bardzo zawsze liczymy, że okoliczne środowisko wystawi swoją jazzową reprezentację, niestety w tym roku to się nie udało.   Wpływ na to pewnie miały nie egipskie ciemności, ale afrykańskie upały powyżej 33 stopni Celcjusza w cieniu. Plastycy organizatora Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej pod kierownictwem Jolanty Augustyn zadbali o elegancką oprawę scenograficzną festiwalu dekorując ją motywami egipskimi.

Wydarzeniu towarzyszyła kapitalna, impreza z rowerami zabytkowymi zorganizowana przez miłośnika wszystkich bicykli, Marcin Kamińskiego. Wyjątkowego wielbiciela wszystkiego co ma koła, pedały, zębatki i kierownicę. Szkoda, że zbieracz nie może doprosić się w obrębie miasta odpowiedniego miejsca do ekspozycji, tej największej i najciekawszej w kraju kolekcji rowerów. Przez blisko trzy godziny, zaciekawiał bawił i edukował kilkusetosobową publiczność. Pokazywał, udostępniał i opowiadał o swoich pojazdach. Na rikszy przewiózł wszystkich chętnych wykazując się przy tym niebywałą kondycją fizyczną. Polecamy tego pasjonata na różnorodne eventy ze względu na jego solidność, rzetelność i show historyczny jaki potrafi zrobić.

         Zdecydowanie odradzamy współpracę z kolekcjonerem ,,American Truckers”, niejakim Antonim Rzepą umówiony i dogadany pięć minut przed imprezą odmówił przyjazdu plotąc dyrdymały. Sprawiając olbrzymi zawód licznie zgromadzonej publiczności cóż jak mówi przysłowie są ludzie i ludziska, widownię zapewniamy, że następnym razem zaprosimy
do współpracy, bardziej rzetelnego partnera!

Mimo tego, bieżący ,,Jazz nad Nilem’’ uznać można za niezwykle udany. Gościliśmy świetne zespoły i muzyków oraz niezwykle wyrobioną publiczność z miasteczka krokodyli oraz całej południowo – wschodniej Polski.

 

 

 

Fotorelacja

23.08.2023, 12:33