Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

OSTATNIA Z SERII PŁYTA ,,KAZIMIERZ MARCINEK Z KAPELĄ”

28.03.2022

,,Kazimierz Marcinek z Kapelą” to ostatnia z cyklu ,,Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej” płyta, której wydawcą jest Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej. W serii tej, udało się wydać wszystkich ,,ostatnich Mohikanów” lasowiackiego folkloru. Wydawca zrealizował ten cel i jeszcze inny równie ważny jakim było granie żywej muzyki na prostym, najlepiej smyczkowym instrumentarium. O kształcie płyt decydowali wykonawcy, grając niektóre utwory w sugerowany sposób, tworzyli płyty według własnego pomysłu. Kapela Marcinka prezentuje muzykę z pogranicza kultur etnograficznych, jej prymistą jest Kazimierz Marcinek, powstała wiosną 2021 roku. Kapela ma tradycyjny, najprostszy podstawowy, smyczkowy skład, kiedyś  powszechny u Lasowiaków, Rzeszowiaków i Pogórzan. W Nockowej z której pochodzi prymista, słychać różnorodne wpływy muzyczne sąsiadujących, odmiennych grup. Marcinek uczył się gry sam, od dawnych muzykantów z Nockowej, Bratkowic i innych sąsiadujących miejscowości. Później, jako kilkunastoletni muzykant samouk, zdobył średnie  wykształcenie muzyczne. Skrzypek z Nockowej mimo olbrzymiego doświadczenia w graniu muzyki ludowej, nigdy nie miał możliwości nadania muzyce kapeli swojego indywidualnego brzmienia. Jego styl to charakterystycznie grane, popisowe ozdobniki. Gra w jego kapeli Wiesław Malec, rzeszowianin skrzypek wykształcony, który całe życie przyuczał się do tradycyjnej muzyki w różnych składach i u starych mistrzów. Gra z Marcinkiem basista Franciszek Materna z rodziny o wielopokoleniowych muzykanckich tradycjach. Zaczynał jako samouk w kapeli wuja. Następnie został wykształconym  kontrabasistą, który zawodowo grał w filharmonii. Jednocześnie przez całe życie pasjonował się  ludową muzyką. W ostatnim czasie do kapeli zaangażowany został utalentowany lasowiacki śpiewak, Jan Hodór z Kolbuszowej Dolnej. Płyta jest owocem pracy muzykantów pod okiem prymisty i zawiera utwory instrumentalne grane tylko na smykach i śpiewane z kapelą w sposób tradycyjny i folklorystyczny. Kapela chce do słuchania płyty, zachęcić wszystkich w każdym wieku, również do spontanicznego śpiewania przy różnych okazjach. Zespół ma kilka propozycji nagraniowych i zaczyna być ,, zgrany jak (przysłowiowe) kolbuszowskie skrzypce” (zaczyna, dobrze stroić).

Założeniem serii, była żywa dokumentacja mistrzów skrzypiec i ich muzyki z terenów na których szumiała niegdyś puszcza. Olbrzymim wsparciem dla realizacji serii ,,Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej” było docenianie pracy wydawcy przez działającą przy Programie II Polskiego Radia, redakcję Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Promował, cenił i współtworzył, wydawnictwa redaktor TVP3 w Rzeszowie Jerzy Dynia. Dobrym słowem wydawnictwa zawsze wspomagał Prof. dr hab. Piotr Dahlig. Pomagali wydawcy również etnograf dr Jolanta Dragan i radiowiec Jerzy Dziobak, fotografka Magdalena Małaczyńska. Z niezwykłym zaangażowaniem nad realizacją serii (z sympatią dla muzykantów), pracował Mateusz Starzec wspomagany przez innych pracowników wydawcy. Wszystkie płyty, niezwykle starannie wydała firma Mediapixel. Wszystkim bardzo dziękujemy, a przed muzykantami ściągamy czapki z głów za ich bezgraniczną miłość do muzyki.           

Płyta ucieszy liczną rzeszę miłośników talentu Kazimierza Marcinka, zadowoli gusta najwybredniejszych słuchaczy, muzyki ludowej Podkarpacia. Niewielka ilość płyt jest dostępna w sprzedaży w cenie 39 zł egzemplarz (w przypadku wysyłki + jej koszt) w kasie Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej  (inne informacje na stronie internetowej sprzedawcy).