Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

WARSZTATY LASOWIACIE ŚWIETLICA W DOMATKOWIE

29.09.2023

,,Bibułkarstwo"

    W dniu 26 września 2023 roku w Świetlicy w Domatkowie odbyły się warsztaty pt.: ,,Rękodzieła, pieśni i kulinariów” z tradycyjnego bibułkarstwa zorganizowane przez KGW „Wolanie” z Domatkowa pod patronatem MDK w Kolbuszowej w ramach projektu „Kultura Lasowiacka" dofinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Wśród uczestników znajdowały się dzieci, seniorzy, a także osoby interesujące się sztuką ludową. Warsztaty prowadzone były przez lokalną twórczynie ludową Helenę Depa. Zajęcia praktycznego wykonywania bibułkowych kwiatów poprzedzone były merytorycznym wprowadzeniem. Następnie pod czujnym okiem instruktorki, kursanci uczyli się wykonywania podstawowych elementów kwiatów a następnie z zapałem wykonywali je a pomocą różnych technik takich jak wycinanie, skręcanie, zwijanie, rolowanie czy woskowanie. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, że ozdobne wyroby z bibuły nie są przypadkowym wytworem mody ostatnich lat ale tradycją ludową, którą należy pielęgnować i chronić przed zapomnieniem. Warsztaty zakończyły się miłym spotkaniem przy poczęstunku, gdzie licznie zgromadzeni mogli dzielić się swoimi wrażeniami, oraz doświadczeniami ze swojej twórczej działalności. Wymieniali się nawzajem wzorami oraz techniką wykonywania dekoracji z bibuły.

,,Lasowiackie kulinaria"

05 października 2023 roku w Świetlicy w Domatkowie odbyły się ostatnie już warsztaty z cyklu „Rękodzieła, pieśni i kulinariów” w ramach projektu "Kultura Lasowiacka" dofinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego organizowanych przez KGW Wolanie pod patronatem Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej.

Tematem przewodnim spotkania kulinarnego były produkty sezonowe: ziemniaki, kapusta, grzyby oraz śliwki. Uczestnicy wspólnie, pod czujnym okiem prowadzącej przygotowywali i degustowali dania według tradycyjnych przepisów kuchni lasowiackiej.

Tym razem „warsztaty były bardzo smaczne” i przysłużyły się pielęgnowaniu regionalnych tradycji kulinarnych a samemu wydarzeniu towarzyszyła miła i przyjazna atmosfera, bo jak ludowe przysłowie mówi, że nic nie nastraja człowieka bardziej przyjaźnie do świata, jak wspaniale zastawiony stół.

„Śpiew łączy pokolenia”

W dniu 04 października 2023 roku w Domatkowie odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Rękodzieła, pieśni i kulinariów” w ramach projektu "Kultura Lasowiacka" dofinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego organizowanych przez KGW Wolanie pod patronatem Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej.

Tym razem uczestnicy warsztatów, którymi byli zarówno seniorzy, osoby pracujące jak i dzieci poznali tajniki tradycyjnego śpiewu ludowego. Pod czujnym okiem instruktora śpiewu wszyscy zebrani mieli możliwość ćwiczyć śpiew, gwarę oraz zaznajomić się z  podstawowymi technikami emisji głosu. Obecni na warsztatach seniorzy z sentymentem przywołali w pamięci pieśni i przyśpiewki z dzieciństwa. Natomiast najmłodsi uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak ważny był śpiew w życiu codziennym naszych przodków.

Odbyte warsztaty są przykładem na to, że wspólny śpiew łączy ludzi, łączy pokolenia i wyzwala drzemiącą w każdym człowieku radość.

 


     Warsztaty pt.: „Rękodzieła, pieśni i kulinariów” w konkursie ,,Kultura Lasowiacka” Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Fotorelacja

29.09.2023, 11:46

Galeria zawiera 33 zdjęcia.

Duża sala świetlicy w Domatkowie.

Przy rozstawionych stolikach zgromadzeni są uczestnicy warsztatów.

Osoby starsze i dzieci tworzą wielobarwne kwiaty, które ustawia się następnie we flakonach i dzbankach.

Kobiety przygotowują regionalne tradycyjne dania. Stoły zastawione są sporą ilościa potraw.

Osoby najstarsze przy stole, na którym są białe filiżanki rozmawiają.

Prowadząca zajęcia wokalne w towarzystwie uczestników warsztatów dyryguje wspólnym śpiewem.