Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Z PASJĄ WYŚPIEWALI CHWAŁĘ BOGU

26.03.2024

Zorganizowany już po raz czwarty 24 marca 2024r.  we współpracy między Wiesławem Sitko Dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, a księdzem Markiem Prajsnarem Proboszczem Parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Zarębkach koncert zgromadził uzdolnionych artystów-muzyków i zainteresowaną publiczność, aby swoją kompozycją instrumentalno-śpiewaczo-czytaną oddać cześć Chrystusowi.  Spotkanie poprowadził Przemysław Tejkowski deklamując utwory Ernesta Bryla oraz zapowiadając każdą z kilku części koncertu w sposób wprowadzający w zadumę i nostalgię w oczekiwaniu na to co się wydarzy za chwilę. Sopranistka Katarzyna Liszcz – Starzec jak zwykle swoim głosem spowodowała, że niejednemu dreszcz po plecach przeszedł. Każdy z utworów zaśpiewała perfekcyjne, a barwa głosu w murach kościelnych i przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej jeszcze wyraźniej rozbrzmiewała w przestrzeni. Po raz drugi na tym koncercie wysłuchaliśmy śpiewu niezwykle utalentowanej Emilii Magdy, która zaśpiewała „Tak mnie skrusz” oraz „Stary Krzyż”. Nieodłączną częścią tego koncertu jest wykonanie pieśni wielkopostnych przez Scholę „Boży Chór – Agan z Zarębek. Młodzież, która na co dzień gromadzi się w murach kościoła by swoim śpiewem czcić chwałę Boga, jak zwykle wspaniale wykonała swoje utwory. Michał Stochel, który jest członkiem Scholi wspaniale zagrał akompaniując na akordeonie. Należy wspomnieć, że muzycy Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej pod batutą Dariusza Bańki i Kamila Pezdy wydobyli ze swoich instrumentów najlepsze i najczystsze dźwięki, dzięki czemu koncert wywarł ogromne wrażenie na zgromadzonej publiczności. W tym niezwykłym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele samorządu na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym. Wśród zgromadzonych miło było gościć Panią Ewę Draus Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, która wspiera działania małych lokalnych środowisk oraz zasłuchanych Jana Zubę Birmistrza Kolbuszowej i Krzysztofa Wilka z małżonką. Na zakończenie wykonany został utwór Golgoto, i wspólnie przez wszystkich zgromadzonych odśpiewany hymn „Boże coś Polskę”.

Wydarzenie zostało nagłośnione i oświetlone przez Firmę RSC z Rzeszowa, która jak zawsze stanęła na wysokości zadania, aby muzyka i światło dodały temu niezwykłemu wydarzeniu tego jedynego i właściwego klimatu. Należy wspomnieć, że pracownicy Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej Mateusz Starzec, Marek Krakowski, Czesław Kolasa, Mirosław Wilk jak zwykle stanęli na wysokości zadania i zajęli się strona techniczną przygotowania wydarzenia, aby koncert mógł się odbyć na najwyższym poziomie. Sztuką kulinarną, aby artyści mieli siłę do gry na instrumentach oraz śpiewu zadbały panie z MDK Kolbuszowa Karolina Depa, Elżbieta Drapała, Teresa Michałek i Jolanta Augustyn.

Koncert w Niedzielę Palmową pozwolił w szczególny sposób wprowadzić wiernych w czas wielkiego tygodnia, przygotowującego do Zmartwychwstania Chrystusa.

 

Galeria

26.03.2024, 09:57

Galeria zawiera 45 zdjęć.

Wnętrze kościoła w Zarębkach oświetlony nastrojowo stonowanymi barwami.

Na ołtarzu śpiewa chór mieszany oraz grają akompaniujący: dziewczyna na skrzypcach, chłopiec na akordeonie oraz ksiądz na gitarze.

Przed ołtarzem na proscenium usadowiona jest orkiestra dęta w niebieskich mundurach.

Wraz z nią występują dwie solistki. Kobiety są elegancko odświęnie ubrane, jedna w sukni druga w żakiecie.

Artystami na zmianę dyryguje dwóch kapelmistrzów ubranych również w niebieskie mundury.

Z ambony ubrany w czarny garnitur mężczyzna w okularach odczytuje okolicznościową poezję.